اشتباهات رایج در طراحی لوگو چیست؟

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
اشتباهات رایج در طراحی لوگو

اشتباهات رایج در طراحی لوگو چیست؟

اولین قدم برای شروع برندسازی یک کسب و کار، طراحی یک لوگوی متناسب با آن می باشد. داشتن لوگو نشان دهنده هویت کسب و کار شما است. در صورتی که به درستی طراحی شده باشد می تواند به بهترین وجه ممکن، شما را به مخاطبانتان معرفی نماید و در ذهن آنها ماندگار شود.  طراحی لوگو دارای نکات و  مراحلی می باشد که تنها از عهده یک طراح باتجربه برمی آید. برای طراحی یک لوگوی خوب باید در گام اول با خطا و اشتباهات رایج در طراحی لوگو آشنا شویم تا بتوانیم در هنگام طراحی از این اشتباهات جلوگیری نماییم.

۱- عدم انجام تحقیقات کافی

یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در طراحی لوگو، عدم انجام تحقیقات و شناخت کافی از برندی که قرار است برای آن لوگو طراحی نمایید، رخ می دهد. شما تا زمانی که نتوانید با کسب و کار موردنظر ارتباط برقرار کنید مطمعناً نمی توانید طرح موردنظر را برای کارفرما پیاده سازی نمایید. طراحی لوگو یک چالش ارتباطی می باشد. در نتیجه شما قبل از طراحی لوگو باید بتوانید با انجام تحقیقات کافی درباره آن کسب و کار، حوزه فعالیت، رقبا و الگو گرفتن از آنها به طراحی لوگوی پرداخت.

۲- کپی برداری از لوگوهای دیگر

بزرگترین اشتباهی که اکثر طراحان لوگو انجام می دهند، کپی برداری از برندهای دیگر است. شاید آن کسب و کار با طراحی لوگو مختص خود، توانسته باشد در زمینه برندسازی به موفقیت رسیده باشد ولی دلیلی نمی شود که با طراحی لوگوی مشابه، شما نیز به موفقیت برسید. متاسفانه کپی برداری از لوگوهای دیگران امروزه بین اکثر طراحان رایج شده است که طراح با ایجاد تغییرات جزیی در لوگویی که قبلا طراحی شده است آن را به نام خود ثبت می نماید.  ذکر این نکته حائز اهمیت است که کپی برداری با ایده گرفتن از آن لوگو متفاوت است. می توان با اعمال تغییرات خلاقانه بر روی یک لوگو به نحوی که مشابهت در نگاه اول مشخص نباشد، رفتار رایج در بین طراحان است. در نهایت خلاقیت و پیاده سازی طرح های جذاب در طراحی لوگو حرف اول را می زند.

اشتباهات رایج در طراحی لوگو

۳- استفاده از فونت های نامناسب و تعدد فونت در طراحی لوگو

انتخاب فونت در طراحی لوگو بسیار حائز اهمیت است. از آنجاییکه قرار است تا لوگویی که طراحی می کنید، پیام خاصی را به مخاطب برساند در نتیجه باید لوگوی موردنظر تا حد ممکن ساده باشد و تمام جنبه های چاپ را نیز در نظر گرفت. همچنین نباید از فونت های مختلفی برای طراحی لوگو استفاده نمود. از فونت های پیش فرض و نارک نیز نباید استفاده کرد. فاصله و اندازه ها نیز باید متناسب باشد.

۴- افراط در استفاده از رنگ ها و طراحی لوگو بصورت رنگی در مرحله اول

هر رنگ دارای روانشناسی خاصی بوده و پیام متفاوتی را به مخاطب القاء می کند در نتیجه در طراحی لوگو، هر رنگ باید متناسب با کسب و کار موردنظر استفاده شود.

همچنین نباید لوگو را با بوم نقاشی اشتباه گرفت و هر تعداد رنگی که به چشمتان خورد را در طراحی لوگو بکار برد. بلکه باید از هر رنگ متناسب با نوع کسب وکار و به صورت محدود استفاده نمود.

نکته مهم دیگری که می توان به عنوان اشتباه رایج در طراحی لوگو ذکر کرد، طراحی لوگو در مرحله اول بصورت رنگی است. از آنجاییکه قرار است از لوگویی که شما طراحی می کند در موقعیت های مختلف استفاده شود پس بهتر است در قدم اول بصورت تک رنگ و بصورت سیاه و سفید طراحی نمایید. بعد از طراحی اولیه و زمانی که به طرح ایده آل رسیدید می توانید با استفاده از قواعد و روانشناسی رنگ ها، لوگوی خود را رنگی نمایید.

اشتباهات رایج در طراحی لوگو

۵- استفاده از طرح های کلیشه ای یا عکس در طراحی لوگو:

از اشتباهات رایج در طراحی لوگو، استفاده از تصاویر عمومی در طراحی است. زیرا هدف شما از طراحی لوگو، شناساندن خود به دیگران است. زمانی که شما از تصاویر عمومی برای لوگوی خود استفاده می کنید چون تصاویر عمومی ویژگی خاصی ندارند تا مخاطب آن را به خاطر بسپارند. بطور مثال اگر شما در حال طراحی لوگویی با موضوع ایده باشید اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد استفاده از لامپ های روشن می باشد. پس بهتر است استفاده از طرح های کلیشه ای را کنار بگذارید.

۶- استفاده از ابزارهای نامناسب

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی لوگو استفاده از ابزارهای نامناسب برای طراحی لوگو می باشد. در صورت استفاده از ابزارهای نامناسب نتیجه آن طراحی یک لوگوی غیرحرفه ای است. بهتر است از برنامه فوتوشاپ برای طراحی لوگو استفاده نشود زیرا فایل خروجی این نرم افزار را نمی توان در تمام ابعاد استفاده نمود. بهترین ابزار برای طراحی لوگو Adobe Illustrator  و  CoralDraw می باشد.

تفاوت وکتور و بیت مپ

۷- پیچیدگی زیاد

پیچیدگی زیاد در طراحی لوگو باعث می شود تا از جذابیت لوگوی شما کاسته شود. هرچه لوگوی شما ساده و گویا تر باشد، مفهوم را سریعتر منتقل می کند. و نشان دهنده این است که لوگو اصولی و حرفه ای طراحی شده است. همچنین باعث ماندگاری بیشتر در ذهن مخاطب می شود.

۸- در هم ریختگی و پر کردن تمام فضاهای خالی

داشتن فضای خالی در لوگو باعث شده تا لوگوی شما زیباتر و چشم نواز به نظر برسد و در ذهن راحت تر به یاد می ماند. استفاده از طرح های شلوغ باعث غیر حرفه ای به نظر آمدن لوگوی شما می شود. لوگویی که طراحی می کنید باید در عین سادگی، منحصر به فرد نیز باشد.

۹- ارائه اتودهای بیش از حد به مشتری

اگر گزینه های زیادی به مشتری ارائه دهید باعث سردرگمی مشتریتان می شود. پس بهتر است نهایتا ۳ اتود را به مشتری ارائه دهید تا مشتری بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد. طبق تجربه چندین ساله ما ارائه اتودهای زیاد باعث دردسر شما می شود و احتمالا باعث تغییرات بنیادی در طرح اولیه لوگوی شما می شود.

شما با تمرین و ایده گرفتن از لوگوهای طراحی شده می توانید یک لوگوی حرفه ای طراحی نمایید. نکات گفته شده در مقاله اشتباهات رایج در طراحی لوگو، تجربه چندین ساله ما در طراحی لوگو می باشد. با بکارگیری این نکات تا حد زیادی می توانید یک لوگوی حرفه ای را طراحی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.